РУС

#GrandPianoCompetition

schedule
поделиться

April 30 - May 5 | Moscow Tchaikovsky Conservatory | 2016

Event Hall  Time   Participants, program

   April 30

Draw procedure  Rachmaninov Hall  10.00 -  10.15 Contestants, jury

Official Opening Ceremony of the I International Competition for Young Pianists

“Grand Piano Competition

 

 Great Hall  20.00 

State Academic Symphony Orchestra "Evgeny Svetlanov"

Artistic Director –  V. Jurowski 

Soloist – Denis Matsuev. Conductor – Valery Gergiev

Program:

P. Tchaikovsky. Romeo and Juliet, Fantasy-Overture

S. Prokofiev, Concerto No. 2 for Piano and Orchestra

Worldwide live streaming: Medici.tv

Broadcasting on “Culture” TV  on May, 1 at 23.00

 

   May 1

 

I Round Audition

Rachmaninov Hall  14.00 -  20.50

Contestants No. 1-15

14:00-14:20 № 1 Ilia Papoian

14:20-14:40 № 2 Ivan Bessonov 

14:40-15:00 № 3 Shio Okui        

15:00-15:20 № 4 Elizaveta Kliuchereva

15:20-15:40 - Break

15:40-16:00 № 5 Uladzislau Khandohi

16:00-16:20 № 6 Ilia Lomtatidze

16:20-16:40 № 7 George Harliono

16:40-17:00 № 8 Sandro Nebieridze

17:00-18:00- Break

18:00-18:20 №9 Jiwon Jung

18:20-18:40 №10 Barbare Tataradze

18:40-19:00 №11 Alexander Malofeev

19:00-19:20 №12 Varvara Kutuzova

19:20-19:50 - Break

19:50-20:10 №13 Olga Ivanenko

20:10-20:30 №14 Tinghong Liao

20:30-20:50 №15 Gleb Romanchukevich

 

   May 2

Master classes by the jury members

 Myaskovsky Hall  12.00 -  18.00

Jury

  May 3

II Round Audition

 Great Hall  18.00 -  21.00 

Contestants No. 1 – 8

18:00-18:20 № 1 Ilia Papoian

18:20-18:40 № 2 Ivan Bessonov 

18:40-19:00 № 3 Shio Okui        

19:00-19:20 № 4 Elizaveta Kliuchereva

19:20-19:40 - Break

19:40-20:00 № 5 Uladzislau Khandohi

20:00-20:20 № 6 Ilia Lomtatidze

20:20-20:40 № 7 George Harliono

20:40-21:00 № 8 Sandro Nebieridze

State Academic Symphony Orchestra "Evgeny Svetlanov"

Artistic Director – V. Jurowski 

Conductor – Alexander Sladkovsky

Worldwide live streaming: Medici.tv

Broadcasting on Radio «Orpheus» - on May, 4 at 13.00

   May 4

II Round Audition

Great Hall  18.00 -  21.00 

Contestants No. 9 – 15

18:00-18:20 №9 Jiwon Jung

18:20-18:40 №10 Barbare Tataradze

18:40-19:00 №11 Alexander Malofeev

19:00-19:20 №12 Varvara Kutuzova

19:20-19:40 - Break

19:40-20:00 №13 Olga Ivanenko

20:00-20:20 №14 Tinghong Liao

20:20-20:40 №15 Gleb Romanchukevich

State Academic Symphony Orchestra "Evgeny Svetlanov"

Artistic Director – V. Jurowski 

Conductor – Alexander Sladkovsky

Worldwide live streaming: Medici.tv

Broadcasting on Radio «Orpheus» - on May, 5 at 13.00

   May 5

  Awards Ceremony and Winners Gala

Grand Prix announcement

Great Hall 19.00

State Academic Symphony Orchestra "Evgeny Svetlanov"

Artistic Director – V. Jurowski 

Conductor – Alexander Sladkovsky

Program:

G. Gershvin. Rhapsody in Blue (soloist – Denis Matsuev)

Performances of the winners

Worldwide live streaming: Medici.tv

Live broadcasting on “Culture” TV –at 21.00

Broadcasting on Radio «Orpheus» - on May, 6 at 20.00

logo
competition
denis matsuev
news
schedule
jury
participants
organizers
partners
awards
photos
video
contacts
© Все права защищены 2017
Поддержка kayacg.ru